Jezioro Maltańskie

Nazwa jeziora pochodzi od kawalerów maltańskich, czyli rycerzy z zakonu joannitów, którzy mieli tu swoją siedzibę, kościół i hospicjum.

Jezioro, na którym odbywa się wiele ważnych regat kajakarskich i wioślarskich, powstało w 1952 r. poprzez spiętrzenie wód rzeki Cybiny i ma powierzchnię 64,0 ha. Tor regatowy (jeden z najlepszych torów regatowych w Europie) ma 2190 m długości i 170-400 m szerokości. W zachodniej części jeziora znajduje się największa w Poznaniu fontanna ufundowana dla upamiętnienia 750. rocznicy założenia miasta.

Dużą atrakcją przyrodniczą są odkryte na  Malcie podziemne ciepłe źródła, które zostały wykorzystane w największym w Polsce aquaparku. Wzdłuż północnego brzegu jeziora przebiega trasa wąskotorowej Kolejki Parkowej Maltanka, której końcowa stacja – Zwierzyniec – usytuowana jest w pobliżu wejścia do Wielkopolskiego Parku Zoologicznego (Nowe Zoo). Na południowym brzegu – na kopcu Wolności znajduje się sztuczny, całoroczny  stok narciarski oraz letni tor saneczkowy. U stóp kopca czynne jest pole do nauki gry w golfa oraz tor do minigolfa. W pobliżu jest także kąpielisko.

W tej pięknej scenerii latem odbywają się spektakle Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. W okresie zimowym na zachodnim brzegu jeziora czynne jest lodowisko.

Zobacz jak oceniali inni
Oceń to miejsce